Vše o zateplení,
aneb odborníkem na zateplení snadno a rychle

Doporučujeme

 
Dotace na zateplení

Stavíte? Rekonstruujete? Zelená úsporám má k dispozici 25 miliard

zelena-usporam-logo-200

Ať už v blízké době chystáte rekonstrukci, modernizaci, stavbu nízkoenergetického bydlení nebo nákup zařízení umožňujících využití obnovitelných zdrojů energie, určitě vás potěší zpráva, že dotační program Zelená úsporám bude mít na tyto účely k dispozici celých 25 miliard korun. O část z nich můžete žádat i vy, a to do konce roku 2012 nebo vyčerpání zásob.

Co je Zelená úsporám?

 

Státní fond životního prostředí rozděluje prostřednictvím programu Zelená úsporám finanční prostředky získané z prodejem tzv. emisních kreditů Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. Zatím získalo Ministerstvo životního prostředí touto formou 16,8 miliard korun. Podle nových předpokladů by mělo touto formou být do skončení programu rozděleno ale právě až zmiňovaných 25 miliard korun. Ministerstvo jedná s dalšími potenciálními zájemci, kteří by koupili zbývající emisní přebytky a podle nyní už bývalého ministra životního prostředí Jana Dusíka má jednání naději na úspěch.

 

Dotace už jdou na odbyt lépe

 

Program Zelená úsporám vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí koncem dubna 2009. Po několikaměsíční stagnaci žádostí byla původní působnost programu rozšířena i na panelové domy. Od loňského podzimu tak zájemců výrazně přibylo a ministerstvo mezi ně rozdělilo přes jednu a čtvrt miliardy. Patnáct jich tedy stále zbývá, a podle odhadů by měly přibýt další, konkrétně okolo osmi miliard korun.

Nejvyšší dosud přidělená dotace z programu se blížila 29 milionům korun, která posloužila k zateplení panelového bytového domu. Maximální povolená hranice jedné dotace je ale až 100 milionů korun na jeden projekt.

V současné době nejčastěji o podporu žádají majitelé rodinných domů, u kterých je průměrná výše podpory 42,8 % celkové investice. U panelových bytových domů zatím požádalo o příspěvek zhruba sedm desítek osob a průměrná výše podpory u nich činí 43,9 % celkové investice. Vlastníci nepanelových bytových domů žádali o podporu víc než 150 projektů, dostali průměrně 51,8 % celkový nákladů. Konkrétně bylo na dotace pro rodinné domy vydáno téměř 700 milionů, na bytové domy více než 350 milionů korun.

 

Kdy lze žádat o dotaci

 

O dotace lze žádat v případě instalace zdrojů vytápění využívajících obnovitelných zdrojů energie (podporuje se výměna neekologických zdrojů vytápění, např. na uhlí, elektřinu, fosilní paliva, za zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla
nebo instalace solárně-termických kolektorů), u částečných i celkových rekonstrukcí, jejichž účelem je snížení energetické spotřeby (nejčastěji jde o zateplování domů), nebo u výstavby
energeticky nenáročných novostaveb (tzv. výstavby v pasivním energetickém standardu).

Čerpat prostředky z programu bude možné do konce roku 2012, příjem žádostí však bude ukončen už ke 30.červnu 2012. O dotaci ale můžete žádat bez problémů ještě před začátkem realizace úprav, stejně jako po jejich ukončení (nesmí ale jít o úpravy skončené dříve než 1.4.2009).
Podmínkou získání dotace je vždy dosažení dané minimální účinnosti a případných emisních parametrů daného opatření.

 

Zelená úsporám: chtějte k dotaci i výhodnější úvěr

 

V bankách a spořitelnách ale kromě žádostí o dotační zvýhodnění můžete požádat také o výhodnější úvěr na financování ekologických opatření. Dotace totiž pokryje vždy jen část investice a navíc je vyplacena až po skončení realizace. Společnosti
ale nabízí klientům ochotně zvýhodněné úvěry na ekologické účely (tzv. zelené úvěry) - účely těchto úvěrů jsou v podstatě totožné s těmi, na které lze žádat podporu z programu Zelená úsporám. Výhodou je nižší úroková sazba, možnost předčasného splacení nebo možnost půjčky
bez ručitele či poplatku za zpracování.

Další informace a inspirace ve článku Drobné opravy v pronájmu

autor: Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

Zdroj: Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe