Značná část tepla uniká stropem, aniž by si to majitelé domů uvědomovali. Může tak docházet až k 30% úniku. Novým velmi efektivním trendem v zateplování se tak postupně stává právě izolace stropu. Jeho dodatečné zateplení je poměrně levné ve srovnání s výměnou oken a izolací fasády. Při investici od 30 do 60 tisíc korun, je možné dosáhnout značných úspor a návratnosti od 4 do 6 let.
Únik tepla stropem
Příčinou ztrát bývá provedení stropů. U starších objektů tvoří konstrukci většinou trámový strop, kdy trámy jsou vzdálené přibližně jeden metr od sebe a jejich výška se pohybuje mezi 20 až 25 cm. Trámy jsou podbité spodním prkenným záklopem s rákosem a omítkou. Na trámech je položen vrchní prkenný záklop překrytý pochozí vrstvou, případně zasypán vrstvou škváry. Ta je podkladem pod betonovou mazaninu nebo pod pálené tvárnice. Jedno je však pro obě varianty společné – je zde prázdný meziprostor mezi jednotlivými trámy. A teplo tudy proudí pryč…
Teplo stoupá vzhůru a díky nedostatečně izolovaným stropům často bez užitku uniká z domu pryč. Pokud strop zateplíme, tedy udržíme teplo uvnitř, zlepšíme si komfort bydlení a navíc snížíme riziko výskytu plísní a bakterií, které se často drží na vlhkých a studených místech interiéru. Oblíbeným materiálem pro zateplování nejen stropů se díky kvalitě a rychlé aplikaci stále více stává foukaná minerální izolace Magmarelax. Ta ochrání vaše obydlí proti zimě i letnímu slunci.
Co je to foukaná minerální izolace?
Magmarelax je foukaná minerální izolace, která se dostane do dutin ve stropech, podlahách a střešních šikminách. Lze ji také foukat na volné plochy a v některých případech i do stěn. Izolace z minerální vlny zajistí, že teplo zůstane uvnitř objektu a nebude bez užitku unikat.
Minerální izolace Magmarelax je vyráběna v tavící peci z čedičové nebo křemičité taveniny. Láva vytékající z pece je odstřeďována kotouči rozvlákňovacího stroje, podobně jako u výroby cukrové vaty. Vzniká minerální vlákno, které se dále zušlechťuje. Proti lámání se přidává lubrikační olej. Díky silikonovému oleji se vlákno stává vodoodpudivým. Vlákno je trvanlivé, odolné proti vodě a ohni. Izolace díky svému složení není ohrožena plísní ani hnilobou.
Vyrobený polotovar putuje do usazovací komory a dále do pece, kde se hmota vlivem tepla vytvrdí. Vzniká konečný koberec izolace, který se dále zpracovává na balící jednotce. Po zabalení do fólie je výrobek připraven na aplikaci.
Samozřejmě existují i jiné tepelně izolační materiály. Můžeme se setkat s izolačními hmotami z přírodních materiálů. Patří mezi ně například bavlna, ovčí vlna, papír, len a další. Bohužel vývoj těchto materiálů je stále na počátku a názory na jejich vhodnost či nevhodnost ve stavbách se liší.
Proč foukanou izolaci?
Stavebníci k zateplení často používají klasických „desek“ z minerální vaty se systémem parostěsných a paropropustných fólií (absolutní minimum je 16 cm, ale ti rozumnější dávají alespoň 20 cm). Jenže se člověk nedostane všude, musí celý prostor vyklidit a lidově řečeno s minerální vatou nadělá značný nepořádek. Drobná vlákna se během instalace dostanou skutečně i tam, kam rozhodně nemají. Samotnou izolaci navíc komplikuje fakt, že půda často není prázdná a naopak slouží jako skladiště. Klasické způsoby izolování jsou často nereálné protože se v prostoru nedá volně pohybovat.
Jednoznačnou výhodou foukané izolace je čas a skutečnost, že se izolace s touto metodou dostane i do obtížně přístupných míst. Stačí totiž natáhnout hadici… Instalace tepelné izolace střechy jednoho domu trvá zhruba 4–5 hodin. Vlna se hadicí fouká přímo do dutiny stropu, nebo na volnou plochu. Jestliže se izolace střechy provádí do dutiny, není nutné vyklízet půdu, samotná realizace trvá jen několik hodin. Při aplikaci nevzniká odpad ani zbytky izolace. Otvory pro izolování dutin jsou relativně malé o šířce 30 až 40 cm. Vlna se fouká podle normy, obvykle do výšky 15 až 30 cm. Lze foukat do vzdáleností až 100 m od stroje a do výšky více než 20 m.
Výhody foukané izolace
· není nutné vyklízet půdu nebo přerušovat provoz domácnosti
· k izolaci postačí pouze několik otvorů napříč trámy nebo jeden vstup do střechy
· vysoká rychlost realizace – hotovo je zpravidla za 4-5 hodin
· při aplikaci nevzniká odpad ani zbytečný nepořádek
· lze foukat do vzdálenosti až 100 m od stroje a do výšky více než 20 m
· materiály jsou protipožární a dokonale nehořlavé
Zdroj: LepeBydlet.cz
Zateplení interiérů
Zateplení – izolace stropu
Léto je nejvhodnějším obdobím pro údržbu rodinného domu a revizi možností pro úspory z celoročního chodu domácnosti. Velké rezervy se nabízí ve vytápění, na kterém domácnosti velmi často utrácejí zbytečně. Vhodné zateplení domu přitom může právě náklady na vytápění radikálně snížit. Novým trendem je izolace stropu, která se dá realizovat během 3-5 hodin a ušetří až 30% unikajícího tepla.
Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.