Vše o zateplení,
aneb odborníkem na zateplení snadno a rychle

Doporučujeme

 
Zateplení

Zateplení bytu – zevnitř nebo zvenku?

byt

V dnešní době, kdy výdaje za topení stále více zatěžují naše rodinné rozpočty, je vhodné uvažovat o možnosti zateplení bytu. Pokud se dohodnou všichni vlastníci bytů na komplexním zateplení celého domu, je to nejlepší řešení.

Pokud z nějakého důvodu není možné zvolit venkovní izolaci, můžeme popřemýšlet i o zateplení z interiérové strany. Je však třeba si uvědomit, že toto řešení by mělo být spíše nouzové a sahat bychom po něm měli až po důkladném zvážení.

Všechny konstrukce ztrácejí v důsledku působení vnějšího i vnitřního prostředí svoje původní funkční vlastnosti. Zejména starší byty postavené před rokem 1970 by měly pomýšlet na rekonstrukci. O kvalitě bydlení do velké míry rozhoduje právě technický stav konstrukcí, obvodových zdí, střešního pláště a stropů.
 

Zateplení zvenku

 
Zateplení z exteriéru je standardním způsobem zateplování objektů. Ze stavebně-fyzikálních vlastností vyplývá, že nejvhodnější zvýšení tepelného odporu stěny je to, že přidáme izolační vrstvu, a to z té chladnější strany.
 

Nevýhody exteriérového zateplení

 
Exteriérové zateplení je finančně i časově náročnější. Často bývá zapotřebí využít pro realizaci zateplení služeb specializovaných firem.
 

Výhody exteriérového zateplení

Výhody jasně převládají nad nevýhodami. Budova získává s novým zateplení lepší tepelnou stabilitu. V létě se budovy nepřehřívají a v zimě neuniká teplo tak rychle. Budova je lépe chráněna proti klimatickým vlivům a navíc získává i hezčí vzhled. Zateplením zvenku nevznikají tepelné mosty, jako například při interiérovém zateplení. Tam musíme počítat s tím, že ucelenou vrstvu narušují příčky a stropy.
 

Zateplení zevnitř

 
Pokud není možné provést venkovní zateplení domu, nabízí se nám varianta dodatečného zateplení zevnitř interiéru. Tohoto způsobu se dá využít pouze v panelových domech s přerušovaným vytápěním. Než přistoupíme k zateplení zevnitř interiéru, je vhodné si nechat udělat stavebně fyzikální posouzení konstrukce a tepelných, vlhkostních a statických změn v ní.
 

Nevýhody interiérového zateplení

 
Pokud stěny obložíme izolantem, původní vnitřní povrch se stává mnohem studenější než byl před použitím izolace a tato teplota obvykle klesne pod teplotu rosného bodu vnitřního vzduchu. Zabráníme tím tedy nadměrnému prochlazování stěn, ale bohužel nezabráníme tomu, aby v prostoru mezi izolací a stěnou kondenzovala vodní pára. Vlhké prostředí se poté stává útočištěm pro vznik plísní.
 
To má negativní vliv jak na životnost materiálů v této oblasti, tak na zdravotní stav obyvatel v bytě. Nezapomínejme, že plísně jsou karcinogenní. Tato problematika hrozí především u polystyrenu, jímž neprojde žádná vlhkost, které se přirozeným způsobem v konstrukcích objevuje. Speciální minerální vaty (např. Rockwool) jsou však paropropustné umožňují přirozený prostup vlhkosti z interiéru směrem ven.
 
Další nevýhodou je to, že se sníží tepelná stabilita budovy. Jakmile se začne topit, místnosti se rychle oteplí, při přerušení vytápění se však zase rychleji ochladí, protože stěny ztratily možnost akumulovat teplo. Zateplením interiéru rovněž vnikají tepelné mosty, a to v místech stropů. Při použití interiérového zateplení je také nutno počítat s tím, že si o tloušťku izolace zmenšíme obytný prostor.
 

Výhody interiérového zateplení

 
Přes všechno možné nevýhody je však stále lepší sáhnout po vnitřním zateplení, než nechat dům ve stavu, v jakém je. Výhodou je možnost volby z různých tepelně-izolačních materiálů, protože nemusíme brát v úvahu klimatické vlivy vnějšího prostředí, jako je déšť, vítr, slunce nebo mráz. Zateplit můžeme také pouze místa, která jsou více problematická (kolem oken).

 
Zateplovací materiály podle účinnosti
  • pěnový polyuretan
  • extrudovaný polystyren
  • čedičová a skleněná vata
  • celuóza
  • pěnový polyetylen
  • pěnový polystyren
  • pěnové sklo
  • desky z dřevité vlny a cementů
  • křemelina

 

Rady a tipy, jak udržet teplo doma

 
  • Úniku tepla během noci omezíme závěsy a žaluziemi. Pozor však na to, aby závěsy nezasahovaly přes topná tělesa.
  • Snížení úniku tepla dosáhneme instalací reflexní folie.
  • Těsnění v dřevěných oknech dokáže snížit únik tepla až o padesát procent.
  • Vyměňte okna a dveře. Z výzkumů vyplývá, že okny a dveřmi běžně uniká třicet až čtyřicet procent z celkových ztrát bytu.

 

Kudy uniká nejvíce tepla z vašeho domu nebo bytu

Kudy
Rodinný dům
Byt
okna a dveře
30 - 40 %
40 - 50 %
obvodové zdi
20 - 30 %
30 - 40 %
strop či střecha
15 - 20 %
5 - 8 %
podlaha či sklep
5 - 10 %
4 - 6 %


 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe